Autor Téma: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina  (Prečítané 4635 krát)

Odhlásený Juri

  • Príspevkov: 346
Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« : 08. September 2016, 23:01:58 »
Pripájam aj krátky popis...Ešte budú malé doladenia ale v podstate už na 99% hotovo.

Veľká Skalka je spätá so vznikom Opátstva k úcte sv. Beňadika z r. 1224, ktoré založil nitriansky biskup Jakub. Z tohto obdobia pochádza stavba kostola a kláštora v gotickom slohu. Benediktíni tu pôsobili do začiatku 16. storočia.
Od roku 1644 patril kláštor jezuitskému rádu.
Vojnové pomery labansko-kuruckých vojen sa odrazili aj na Skalke začiatkom 18. storočia. V r. 1717 jezuiti znova postavili Kaplnku sv. Andreja a Beňadika a nasadili na ňu novú kupolu. Zrúcali starú vežu a vystavili novú, vyčnievajúcu nad kláštorom. Zväčšili jedáleň a pristavili aj niekoľko izieb.
V r. 1755 bolo vybudovaných 180 nových kamenných schodov, vedúcich od cesty až k bráne kláštora. Posledná veľká rekonštrukcia Skalky bola v r. 1768, kedy sa uskutočnila výmena strechy. Bolo to len päť rokov od zrušenia rehole v r. 1773, kedy jezuiti museli Skalku opustiť.
Väčšie úpravy a stabilizácia objektu sa uskutočnili po r. 2000. V r. 2011 v objekte Veľkej Skalky pribudol prístrešok pre turistov - nebol zakomponovaný do MOC-u.

Odhlásený Praetor

  • Príspevkov: 989
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #1 : 09. September 2016, 08:05:06 »
Dojde mi to také trochu bez ladu a skladu, zrejme mas obmedzene možnosti dielov... Ale inak OK

Odhlásený KLF

  • Príspevkov: 5480
    • Moja zbierka
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #2 : 09. September 2016, 12:29:39 »
Na prvy MOC to je dobre! Ja by som uvital podobne ako Praetor mensiu pestrost farieb, ale ako uz bolo spominane - asi si bol limitovany dielmi. Tie cervene striesky by som mozno skusil zo Slopes 45 - tak sa mi to vidi realnejsie. Kazdopadne skvely MOC, ktory by urcite nemal chybat na vystave v Trencine! (y)

Odhlásený Juri

  • Príspevkov: 346
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #3 : 09. September 2016, 13:38:19 »
Ďakujem za postrehy, obmedzenie dielikov bolo, keďže v podstate iba začínam....pochvalu si cením

Odhlásený hrubko

  • Príspevkov: 76
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #4 : 09. September 2016, 17:36:21 »
Kym som to neotvoril na detail, som myslel ze ma to aj posadi.  Je to naozaj pekne ale nie suuper. 
Skoda toho nedostatku dielov - takze ma posadis, ked si nasporis dieliky alebo skusis nieco mensie ;)

Odhlásený matt251

  • Príspevkov: 786
  • Drevo a plast to je moje :-)
    • BRICKLANDIA
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #5 : 09. September 2016, 19:16:16 »
Na prvy MOC davam palec hore  (y) :o

Odhlásený sami2001

  • Príspevkov: 268
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #6 : 09. September 2016, 19:59:45 »
V podstate všetko čo už bolo povedané veľká farebnosť ale napriek tomu klobúk dole (y). Možno do budúcna by si mohol rozlíšiť horu dbg a múry lbg alebo naopak :)

Odhlásený Juri

  • Príspevkov: 346
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #7 : 09. September 2016, 22:29:15 »
Ako sa to dostávalo do finále, tak aj ja som začal mať pocit, že murivo a skaly začali splývať a bolo by v budúcnosti lepšie to viacej odlíšiť.
Ešte raz ďakujem za ohlasy, dúfam, že ma posunú vpred.  :)

Odhlásený misoku

  • Príspevkov: 294
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #8 : 10. September 2016, 00:07:38 »
Je to pekne. Mne tá pestrosť dielov nevadí,  je to take umeleckejsie ako napr. Skifiho hrady.  (y)

Odhlásený Buďo

  • Príspevkov: 1500
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #9 : 10. September 2016, 19:04:35 »
Jednoznačne  (y)  hlavne ,obdivujem že i napriek málo dielom sa ti podarilo dielo dokončiť. Nedostatok vhodných dielov ma v minulosti veľmi odrádzalo čokoľvek dokončiť .
Myslím ,že stojí za to toto dielo v budúcnosti prerobiť a odstrániť trochu zmierniť tu krikľavosť . Stálo by i za zváženie  spraviť prípadne historickú verziu. Ono kusisko roboty je si naštudovať detaily o takomto objekte ,bola by škoda toto nezdokonaliť  ;)

BTW - terén sa ťažko , fakt ťažko kopíruje a ešte horšie sa doň vsádzajú budovy !

Odhlásený martinn

  • Príspevkov: 1428
    • bricksets
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #10 : 11. September 2016, 16:46:12 »
Mne sa dielo veľmi páči, najmä jeho trojrozmernosť, pekne vymodelovaný terén! Jedine by som asi volil menšiu farebnosť dielikov.  (y)

Odhlásený SkiFi

  • Príspevkov: 618
  • zberateľ a staviteľ - space a castle
    • ELFIK Minifigures
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #11 : 18. September 2016, 00:53:02 »
paci sa mi ze je to ine a prave ta farebnost to odlisuje .. vypada to super.. len tak dalej :) ja zas naopak nemusim 3 farebne stavby :))
------------d(--_--)b------------ homepage: skifi.space

Odhlásený Artemis

  • Príspevkov: 217
  • Zberatel hlavne Castle
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #12 : 19. September 2016, 17:21:20 »
Pekne spravena skala  (y) Farebnost je fajn, velmi sa mi paci ked niekto tymi farebnymi brickmi rozbije inak sedivu stenu.

Odhlásený Juri

  • Príspevkov: 346
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #13 : 19. September 2016, 22:46:50 »
Som rád, že sa Vám môj výtvor páči  ;) a teším sa na ostatné diela na výstave.

Odhlásený Buďo

  • Príspevkov: 1500
Re: Kláštor Veľká Skalka - zrúcanina
« Odpoveď #14 : 04. December 2016, 18:57:44 »
Jednoznačne  (y)  hlavne ,obdivujem že i napriek málo dielom sa ti podarilo dielo dokončiť. Nedostatok vhodných dielov ma v minulosti veľmi odrádzalo čokoľvek dokončiť .
Myslím ,že stojí za to toto dielo v budúcnosti prerobiť a odstrániť trochu zmierniť tu krikľavosť . Stálo by i za zváženie  spraviť prípadne historickú verziu. Ono kusisko roboty je si naštudovať detaily o takomto objekte ,bola by škoda toto nezdokonaliť  ;)

BTW - terén sa ťažko , fakt ťažko kopíruje a ešte horšie sa doň vsádzajú budovy !


Stou kriklavosťou ,to beriem speť . Dnes som si tvoje dielo konečne i pozrel naživo . Vyzerá omnoho lepšie ako na fotkách  (y)